Finał Imagine Cup 2016 rozstrzygnięty!

PSYLLOSOFT z Białegostoku, Unicell z Łodzi oraz UltraSonicSquad z Poznania to tegoroczni zwycięzcy krajowych finałów Imagine Cup 2016, którzy będą reprezentować Polskę podczas światowych półfinałów tego największego na świecie konkursu technologicznego dla studentów. W tym roku jury zwracało szczególną uwagę na innowację zgłoszonych projektów, a zwłaszcza na ich biznesowy potencjał i możliwość komercjalizacji. Już na tym etapie kilka projektów wzbudziło zainteresowanie inwestorów, którzy zapowiedzieli swoje wsparcie finansowe.

Zwycięzców w trzech kategoriach – World Citizenship (Projekty Społeczne), Games (Gry) oraz Innovation (Innowacje) – wyłoniło VIP Jury pod przewodnictwem Magdy Taczanowskiej, Dyrektor Sektora Publicznego w polskim oddziale Microsoft, w składzie:

 • Michał Bańka, Dyrektor Departamentu Wsparcia Instytucji. Otoczenia Biznesu, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.
 • Jacek Błoński, Managing Partner Zernike – Meta Ventures.
 • Andrzej Głowacki, Profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie reprezentujący Instytut Wzornictwa Przemysłowego.
 • Adam Kiciński, Prezes Zarządu CD Projekt.
 • Marianna Sidoroff, Zastępca Dyrektora Departamentu Gospodarki Elektronicznej, Ministerstwo Rozwoju.
 • Michał Szaniawski, Wiceprezes Zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu.

Pierwsze miejsce w kategorii World Citizenship zdobył PSYLLOSOFT – zespół studentów z Politechniki Białostockiej, który stworzył projekt MATIA – wielosensorowy system wizyjny dla osób niewidomych, który pomoże im zastąpić niepoprawnie funkcjonujący narząd wzroku.

„Najważniejsza jest droga” – podsumował zwycięstwo w imieniu całego zespołu PSYLLOSOFT Krzysztof Bujnarowski.

Na najwyższym miejscu na podium w kategorii Games stanęła drużyna Unicell z Politechniki Łódzkiej i Wyższej Szkoły Informatyki i Umiejętności w Łodzi. Jej projekt to gra mobilna Unicell, w której kontrolujemy działanie organizmu jednokomórkowego. Jego celem jest przetrwanie i ewolucja.

„Bardzo się cieszymy, że jury uznało naszą ideę za tak bardzo inspirującą i że pozwoli nam reprezentować Polskę na finałach” – powiedział Kamil Kozłowski z zespołu Unicell.

Pierwsze miejsce w kategorii Innovation jury przyznało UltraSonicSquad z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu za projekt Mouse3D. Jest to myszka wykorzystująca ultradźwięki pozwalając użytkownikowi w pełni wykorzystać możliwości trzech wymiarów w pracy na komputerze.

„Jesteśmy niesamowicie zaskoczeni. Wierzyliśmy, że UltraSonicSquad ze swoim zaawansowaniem i doświadczeniem ma szansę na wygraną. Cieszymy się, że udało się pokazać potencjał naszego rozwiązania i że sędziowie dostrzegli jego możliwości. Mamy świadomość, że wyjazd do USA jest na wyciągnięcie ręki. Czeka nas wiele pracy, ale na pewno warto” – Magda Szkalej z UltraSonicSquad.

„Tegoroczne projekty zaskoczyły jury bardzo wysokim poziomem zaawansowania biznesowego. Oprócz samego pomysłu i zastosowanego rozwiązania technologicznego liczy się przede wszystkim potencjał komercjalizacji projektu i jego zdolność do skutecznego zaistnienia na rynku. Formuła konkursu Imagine Cup zmieniała się w ciągu ostatnich kilku lat. Dzisiaj Imagine Cup to nie tylko konkurs, ale kuźnia start-upów, akcelerator, który wierzymy, że stymuluje innowacyjność i rozwój polskiej gospodarki” – podsumowuje Rafał Albin, Dyrektor Działu Nowych Technologii w polskim oddziale Microsoft.

Swoje nagrody przyznali również Partnerzy konkursu:

Cztery spośród nagród specjalnych przyznano drużynie Explicit Motion:

 • Nagroda Tadeusza Golonki w wysokości 10.000 dla projektu o najwyższym potencjalne biznesowym.
 • Nagroda Twist – udział w programie akceleracyjnym.
 • Nagroda Let’s Startup! – udział w finale DragonsDen.
 • Nagroda Billennium – lot w tunelu aerodynamicznym

Dwie nagrody specjalne otrzymał zespół UltraSonicSquad:

 • Nagroda PARP – udział w finale konkursu dla startupów.
 • Nagroda publiczności.

Kolejne dwie nagrody zdobyła drużyna Smartbox:

 • Nagroda za najlepszy projekt związany z branżą energetyczną przyznana przez firmę Energa.
 • Nagroda w kategorii specjalnej Smart City Challenge – smartfony Lumia 950.

Nagrodę Profi Auto za projekt związany z innowacjami dla branży motoryzacyjnej otrzymał zespół TechnoZONE.
Instytut Wzornictwa Przemysłowego przyznał nagrodę dla najlepszego projektanta interfejsu Andrzejowi Wysockiemu z zespołu LONG STORY SHORT za doskonałą warsztatowo i pełną wyobraźni grafikę gry

„Ta pełna wyobraźni grafika i świat gry Hexiles są dowodem doskonałego warsztatu projektanta interfejsu Andrzeja Wysockiego z zespołu LONG STORY SHORT. Gra zachwyca przede wszystkim dbałością o szczegóły i artystycznym przedstawieniem świata mitologicznego. Jestem pewna, że tak bogaty graficznie projekt z pewnością zachęci użytkowników do sięgnięcia po grę” – mówi Bożena Gargas, Prezes IWP.

Współorganizatorem konkursu jest Instytut Wzornictwa Przemysłowego. Mając na uwadze istotny wpływ, jaki ekosystem startupów wywiera na polską gospodarkę, honorowy patronat nad imprezą w tym roku wyjątkowo objęły Ministerstwo Rozwoju, Ministerstwo Cyfryzacji a także Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Partnerami merytorycznymi zostały firmy: Zernike – Meta Ventures oraz DotConnect.

Wydarzenie sponsorują: Grupa Energa, Profi Auto, PARP, Billennium, Neuca, QBurst, Twist.

Dodaj komentarz

Przejdź do paska narzędzi