TiqDiet: nowe technologie w ochronie zdrowia

W większości krajów Europy ponad 50% dorosłych ma nadwagę lub jest otyłych w wyniku złego żywienia, co każdego roku jest przyczyną wielu chorób i ok. 320 tys. zgonów – wynika z szacunków Światowej Organizacji Zdrowia. Według specjalistów z zakresu żywienia najczęstszym powodem niepowodzenia pacjentów w utrzymaniu zdrowej diety jest spadająca motywacja i nieprzestrzeganie zaleceń żywieniowych. Szczecińska firma TiqDiet stworzyła aplikację, która wspomoże dietetyków i pacjentów w walce o zdrowie. Startup rozwija swoją technologię w Technoparku Pomerania.

Z badań Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że spośród wszystkich czynników wywierających negatywny wpływ na zdrowie i dobrostan ludności w Europie najważniejsze są czynniki żywieniowe. Główną przyczynę niepełnosprawności i zgonów stanowią choroby niezakaźne, tj. choroby układu krążenia, cukrzyca, nowotwory i choroby układu oddechowego, wynikające najczęściej z nadmiernej masy ciała, zbyt dużego spożycia pokarmów wysokokalorycznych, tłuszczów nasyconych, cukru i soli przy jednoczesnym małym spożyciu warzyw, owoców i pokarmów pełnoziarnistych.

Aż 59% dietetyków uważa, że spadająca motywacja pacjenta to jedna z największych barier skutecznej terapii, a 76% przyznaje, że nie znalazło sposobu na skuteczną weryfikację, czy ich zalecenia są przestrzegane – wynika z badania przeprowadzonego przez szczeciński startup TiqDiet na próbie 783 specjalistów z zakresu żywienia. Te statystyki miały wpływ na kształt aplikacji stworzonej przez przedsiębiorców ze Szczecina, którzy przygotowali technologię odpowiadającą potrzebom zarówno dietetyków, jak i ich podopiecznych.

TiqDiet to nowoczesne narzędzie, które umożliwia dietetykom stały kontakt z pacjentami. Przy pomocy komputera bądź smartfona mogą na bieżąco śledzić, co robi pacjent i czy stosuje się do ich zaleceń. Zadaniem pacjenta jest odznaczanie, czy zastosował się do jadłospisu i planu treningowego na dany dzień, co podtrzymuje jego motywację w kuracji.

„Pacjent dostaje powiadomienia na swój telefon, co i kiedy ma zjeść, jakie leki wziąć i kiedy potrenować, wszystko zgodne z planem przygotowanym przez dietetyka. To ma pomóc mu w zmianie stylu życia i utrzymaniu motywacji do działania” – wyjaśnia Michael Kacprzak, prezes i założyciel TiqDiet.

Twórcy TiqDiet podkreślają, że tego typu narzędzia, które dotychczas pojawiły się na rynku – internetowe diety, przypomnienia czy alarmy – zastępują w procesie motywacji człowieka.

„W TiqDiet po obu stronach są ludzie, dążący do wspólnego celu – osoba chcąca zadbać o zdrowie i specjalista, któremu ufa i którego stały nadzór jest o wiele bardziej motywujący niż alarmy czy przypomnienia”– dodaje Kacprzak.

Na to rozwiązanie oczekuje już blisko 800 specjalistów z zakresu żywienia, a znaczna ich część ma rzeczywisty wkład w rozwój aplikacji poprzez stały kontakt z jej twórcami i testowanie platformy. Każdy dietetyk za pośrednictwem aplikacji będzie mógł współpracować z dowolną liczbą pacjentów.

Aplikacja ma być platformą kojarzącą w podobny sposób m.in. sportowców z ich doradcami, czy ćwiczących z personalnymi trenerami fitness.

„TiqDiet debiutuje na rynku polskim, ale ma ambicję na podbój zagranicy. Szacowany potencjał rynku przekracza 40 mln USD rocznie. Po międzynarodowej konferencji Wolves Summit w Warszawie zgłosiło się do nas wielu inwestorów, chcących wspomóc nas w ekspansji na rynki zagraniczne. To dla nas najlepszy dowód, że nasze szacunki nie są na wyrost” – mówi Michael Kacprzak.

Dodaj komentarz

Przejdź do paska narzędzi