Warsaw Equity Group inwestuje w polskiego robota do rehabilitacji

Warsaw Equity Group (WEG) zainwestował w krakowską spółkę Prodromus, producenta zautomatyzowanego trenażera chodu. Pozyskane środki mają pomóc spółce w stworzeniu międzynarodowej sieci sprzedaży oraz budowie kolejnych robotów rehabilitacyjnych.

Firma Prodromus powstała w 2013 r. w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013. Inwestorem fazy seed jest fundusz JCI Venture należący do Jagiellońskiego Centrum Innowacji, który wsparł spółkę jeszcze na etapie prototypu. W ramach drugiej rundy inwestycji Warsaw Equity Group objął pakiet 20,35 proc. udziałów w spółce.

Prodromus opracował i opatentował urządzenie o nazwie Prodrobot, będące zautomatyzowanym trenażerem chodu. Robot służy do rehabilitacji kończyn dolnych dzieci z porażeniem mózgowym, rozszczepem kręgosłupa, uszkodzeniami mózgu oraz dysfunkcjami pochodzenia neurologicznego i urazowego.
Konstruktorem Prodrobota jest Grzegorz Piątek, który stworzył go dla chorych dzieci swojego kolegi, za co został uhonorowany licznymi nagrodami branżowymi (np. Startup Award na VIII Forum Inwestycyjnym w Tarnowie) oraz społecznymi, w tym nagrodą „Zwykły Bohater”.

Wzorzec chodu przełożony na język oprogramowania

Prodrobot pozwala na stymulowanie sześciu stawów kończyn dolnych jednocześnie, w ramach kilku programów treningowych. Wykorzystuje do tego przełożony na język oprogramowania wzorzec chodu odzwierciedlający ruch zdrowego człowieka. Opracował go dr hab. Wiesław Chwała z Zakładu Biomechaniki AWF w Krakowie w oparciu o wyniki badań kilku tysięcy osób.

Na tle konkurencyjnych robotów do rehabilitacji, Prodrobot wyróżnia się niewielkimi rozmiarami i niższą ceną. Mniejsze gabaryty umożliwiają wprowadzenie go do wszystkich pomieszczeń medycznych, również do tych nieposiadających specjalistycznej infrastruktury. Z kolei jego koszt, 270 tys. zł, jest niższy niż cena robotów zagranicznych producentów, oferujących podobną jakość terapii.

Polski producent na globalnym rynku

Środki finansowe od Warsaw Equity Group mają zostać przeznaczone na rozwój spółki i jej produktów.

Wartość globalnego rynku robotów rehabilitacyjnych wyniosła w 2015 roku 577 mln dolarów, a do 2020 r. ma wzrosnąć do 1,73 mld dolarów. To bardzo perspektywiczny rynek i chcemy, aby liczył się na nim polski producent. Prodromus posiada gotowy i unikalny produkt, pozytywnie zweryfikowany już przez polski rynek – wyjaśnia Konrad Rosiński, analityk inwestycyjny w Warsaw Equity Group.

Do inwestycji przekonał nas także zespół spółki. Kombinacja wiedzy, doświadczenia i pasji, z którą działają Bartek i Grzegorz sprawia, że osiągniecie ambitnych celów, które sobie wspólnie wyznaczyliśmy nie powinno być problemem – dodaje Przemysław Danowski, członek zarządu WEG.

W ciągu najbliższych dwóch lat Prodromus planuje opracowanie robota w wersji dla osób dorosłych oraz tańszego urządzenia do rehabilitacji domowej.

Działamy na bardzo wymagającym rynku urządzeń medycznych. Dotychczasowe doświadczenie inwestycyjne i sposób działania Warsaw Equity Group przekonało nas, że to partner, z którym chcemy współpracować – tłumaczy Bartłomiej Wielogórski, prezes zarządu spółki.

Warsaw Equity Group to prywatna firma inwestycyjna, stworzona i prowadzona przez przedsiębiorców, która realizuje inwestycje typu venture capital i private equity. W ciągu 20 lat działania zainwestowała m.in. w Gadu-Gadu (z sukcesem sprzedając je koncernowi Naspers), Artifex Mundi – spółkę produkującą gry, ZMorph – producenta wielofunkcyjnych drukarek 3D oraz Vigo System – światowego lidera w produkcji detektorów podczerwieni, które znalazły się w marsjańskim łaziku Curiosity.

Dodaj komentarz

Przejdź do paska narzędzi